NIS2 irányelv 2025 – Amit most érdemes tudni

Az NIS2 irányelv 2023. január 16-án lépett hatályba az Európai Unióban, a tagállamoknak pedig 2024. október 17-ig kellett azt nemzeti jogrendjükbe átültetniük.

Magyarországon a jogharmonizáció 2024 végén lezárult: a 2024. évi LXIX. törvény (Kiberbiztonsági szabályozás) és a hozzá kapcsolódó 418/2024. (XII. 23.) kormányrendelet hatályba lépett 2025. január 1-jén, meghatározva a hazai kiberbiztonsági megfelelési kereteket.

Az új szabályozás jelentősen szigorítja a kiberbiztonsági követelményeket, kibővíti az érintett szervezetek körét, és komolyabb beszámolási, illetve megfelelési kötelezettségeket vezet be.

Kiket érint Magyarországon?

Az NIS2 irányelv alapján az alábbi szektorok szervezetei tartoznak a szabályozás hatálya alá:

  • Létfontosságú szervezetek (Essential entities): energia szolgáltatók, közlekedés, bankszektor, pénzügyi infrastruktúrák, egészségügy, ivó- és szennyvízszolgáltatás, digitális infrastruktúra (például internetszolgáltatók, DNS, TLD regisztrátorok), ICT szolgáltatásmenedzsment (felhőszolgáltatások, adatközpontok), államigazgatási szervek, valamint az űripar.

  • Fontos szervezetek (Important entities): postai szolgáltatók, hulladékgazdálkodás, vegyipar, élelmiszeripar, kritikus termékek (például gyógyszerek, orvostechnikai eszközök) gyártói, valamint nagyobb digitális szolgáltatók (online piacterek, keresőmotorok, közösségi platformok).

Emellett a magyar szabályozás kiterjed azokra a szervezetekre is, amelyek 20 000 fő feletti ügyfélkört szolgálnak ki kritikus szektorban, vagy legalább 5 érintett szervezetnek nyújtanak szolgáltatást.

Főbb követelmények Magyarországon

Nézzük meg, hogy az alábbi területekre hogyan hat a NIS2 szabályozás.

Irányítás és felelősség

A szervezet vezetése közvetlen felelősséggel tartozik a megfelelésért, súlyos mulasztás esetén személyes vezetői felelősség is felmerülhet.

Kockázatkezelési intézkedések

Kötelező átfogó kiberbiztonsági szabályzatok kialakítása, ideértve a beszállítói lánc biztonságát, incidenskezelési tervet, hozzáférés-kezelési szabályokat és rendszeres sérülékenység-vizsgálatokat.

Biztonsági osztályozás

A 7/2024. (VI. 24.) MK rendelet alapján kötelező a rendszerek osztályba sorolása (alap, jelentős, magas) és az osztálynak megfelelő védelmi intézkedések bevezetése.

Incidensjelentés

Jelentős incidens esetén 24 órán belüli előzetes bejelentés az SZTFH felé, 72 órán belül részletes jelentés, 1 hónapon belül pedig zárójelentés szükséges.

Audit és megfelelőség

- A 2024-ben regisztrált szervezeteknek 2025. december 31-ig kell elvégezniük az első külső kiberbiztonsági auditot (kétévente ismételve azt).

- Az újonnan regisztráló szervezeteknek a hatósági határozat kézhezvételét követő 120 napon belül szükséges auditálniuk magukat.

Szankciók

Akár €10 millió vagy a globális árbevétel 2%-ának megfelelő bírság is kiszabható, attól függően, melyik magasabb.

Beszállítói lánc biztonsága

Kötelező biztosítani, hogy a beszállítók és harmadik félként résztvevő szolgáltatók is megfeleljenek a NIS2 követelményeinek (szerződéses feltételek, beszállítói auditok).


Fontos határidők Magyarországon

2024. június 30. Regisztráció az SZTFH-nál

2024. június 24. Biztonsági osztályba sorolás és intézkedések bevezetése

2025. január 1. Kiberbiztonsági törvény hatályba lépése

2025. január 31. SZTFH rendeletek kihirdetése a felügyeleti díjakról és auditokról

2025. december 31. Első audit elvégzése a korábban regisztrált szervezeteknek

120 nap a regisztrációtól számítva Audit kötelezettség új regisztrálók esetén


Mit érdemes most tenni?

  1. Ellenőrizze, hogy szervezete regisztrálva van-e az SZTFH-nál, és megfelel-e az osztályozási követelményeknek.

  2. Végezze el a rendszerek biztonsági osztályba sorolását és a szükséges védelmi intézkedések kialakítását.

  3. Készítsen gap elemzést a jelenlegi kiberbiztonsági helyzet felmérésére az NIS2 követelményeihez képest.

  4. Dolgozza ki vagy frissítse az incidenskezelési, beszállítói lánc menedzsment és üzletmenet-folytonossági szabályzatait.

  5. Szervezzen vezetői képzéseket a felelősségi körök és kockázatok tisztázása érdekében.

  6. Készüljön fel az éves felügyeleti díjra és auditköltségre, és válasszon akkreditált auditpartnert a határidők teljesítéséhez.



Összegzés

Az NIS2 nem csupán egy újabb megfelelési követelmény, hanem szervezeti szintű stratégiai kiberbiztonsági szemléletváltást igényel. Az időben megkezdett felkészülés kulcsfontosságú a bírságok, valamint az üzleti és reputációs kockázatok elkerülése érdekében.

A ViVeTech megoldásai

A ViVeTech kiberbiztonsági szakértőként támogatja partnereit az NIS2 megfelelésre való felkészülésben, beleértve a megfelelőségi auditokat, testreszabott kockázatkezelési keretrendszerek kialakítását, valamint incidenskezelési és menedzselt biztonsági szolgáltatásokat. Kérdés esetén kollégáink készséggel állnak rendelkezésére.

NIS2 tanacsadas

Other News and Events from ViVeTech

June 30, 2025
The Future of Property Technology: Innovations and Use Cases Revolutionizing Real Estate
Learn more
May 7, 2025
On-Demand Webinar: Introduction to Cymulate
Learn more
March 12, 2025
The Biggest Cybersecurity Risks Companies Must Face in 2025
Learn more

További híreink és eseményeink

2025-03-13
Osztalékfizetéssel törne be a BÉT nagyjai közé a ViVeTech
Olvasson tovább
2025-03-03
A ViVeTech és az Enigmatos Partnerségre Lép a Flották Védelmében
Olvasson tovább
2025-02-13
A ViVeTech és a Cymulate összefog a kelet-európai vállalatok kiberbiztonságának megerősítéséért
Olvasson tovább