Az NIS2 irányelv 2023. január 16-án lépett hatályba az Európai Unióban, a tagállamoknak pedig 2024. október 17-ig kellett azt nemzeti jogrendjükbe átültetniük.
Magyarországon a jogharmonizáció 2024 végén lezárult: a 2024. évi LXIX. törvény (Kiberbiztonsági szabályozás) és a hozzá kapcsolódó 418/2024. (XII. 23.) kormányrendelet hatályba lépett 2025. január 1-jén, meghatározva a hazai kiberbiztonsági megfelelési kereteket.
Az új szabályozás jelentősen szigorítja a kiberbiztonsági követelményeket, kibővíti az érintett szervezetek körét, és komolyabb beszámolási, illetve megfelelési kötelezettségeket vezet be.
Az NIS2 irányelv alapján az alábbi szektorok szervezetei tartoznak a szabályozás hatálya alá:
Emellett a magyar szabályozás kiterjed azokra a szervezetekre is, amelyek 20 000 fő feletti ügyfélkört szolgálnak ki kritikus szektorban, vagy legalább 5 érintett szervezetnek nyújtanak szolgáltatást.
Nézzük meg, hogy az alábbi területekre hogyan hat a NIS2 szabályozás.
A szervezet vezetése közvetlen felelősséggel tartozik a megfelelésért, súlyos mulasztás esetén személyes vezetői felelősség is felmerülhet.
Kötelező átfogó kiberbiztonsági szabályzatok kialakítása, ideértve a beszállítói lánc biztonságát, incidenskezelési tervet, hozzáférés-kezelési szabályokat és rendszeres sérülékenység-vizsgálatokat.
A 7/2024. (VI. 24.) MK rendelet alapján kötelező a rendszerek osztályba sorolása (alap, jelentős, magas) és az osztálynak megfelelő védelmi intézkedések bevezetése.
Jelentős incidens esetén 24 órán belüli előzetes bejelentés az SZTFH felé, 72 órán belül részletes jelentés, 1 hónapon belül pedig zárójelentés szükséges.
- A 2024-ben regisztrált szervezeteknek 2025. december 31-ig kell elvégezniük az első külső kiberbiztonsági auditot (kétévente ismételve azt).
- Az újonnan regisztráló szervezeteknek a hatósági határozat kézhezvételét követő 120 napon belül szükséges auditálniuk magukat.
Akár €10 millió vagy a globális árbevétel 2%-ának megfelelő bírság is kiszabható, attól függően, melyik magasabb.
Kötelező biztosítani, hogy a beszállítók és harmadik félként résztvevő szolgáltatók is megfeleljenek a NIS2 követelményeinek (szerződéses feltételek, beszállítói auditok).
2024. június 30. Regisztráció az SZTFH-nál
2024. június 24. Biztonsági osztályba sorolás és intézkedések bevezetése
2025. január 1. Kiberbiztonsági törvény hatályba lépése
2025. január 31. SZTFH rendeletek kihirdetése a felügyeleti díjakról és auditokról
2025. december 31. Első audit elvégzése a korábban regisztrált szervezeteknek
120 nap a regisztrációtól számítva Audit kötelezettség új regisztrálók esetén
Az NIS2 nem csupán egy újabb megfelelési követelmény, hanem szervezeti szintű stratégiai kiberbiztonsági szemléletváltást igényel. Az időben megkezdett felkészülés kulcsfontosságú a bírságok, valamint az üzleti és reputációs kockázatok elkerülése érdekében.
A ViVeTech kiberbiztonsági szakértőként támogatja partnereit az NIS2 megfelelésre való felkészülésben, beleértve a megfelelőségi auditokat, testreszabott kockázatkezelési keretrendszerek kialakítását, valamint incidenskezelési és menedzselt biztonsági szolgáltatásokat. Kérdés esetén kollégáink készséggel állnak rendelkezésére.